Formuły copywriterskie i ich rola w tworzeniu tekstów sprzedażowych

Umiejętnie stworzony tekst kryje w sobie ogromny potencjał. Potrafi informować, wzbudzać różne emocje, nakłaniać do refleksji. Dla firm, które korzystają z usług copywriterskich, najistotniejsze jest jednak, aby zmotywować odbiorcę do podjęcia poszczególnych działań. Wymaga to szerokiej wiedzy i doświadczenia m.in. w zakresie określania grupy docelowej i jej charakterystyki oraz panujących obecnie trendów. Każdy profesjonalny copywriter biegle włada językiem korzyści i wie, jaki schemat treści warto zastosować w określonym przypadku. Kreatywność to oczywiście podstawa, jednak wykorzystywanie formuł copywriterskich wykazuje wysoką skuteczność. Wszak na zdobycie uwagi czytelnika mamy zaledwie kilka sekund, więc nie ma czasu do stracenia. 

Czy istnieje receptura na idealną treść? 

Kiedy potrzeba sprawdzonych patentów na tekst, który zadomowi się w świadomości odbiorcy, warto sięgnąć po formuły copywriterskie. Są to swego rodzaju schematy treści, odpowiadające określonym wytycznym, szczególnie w zakresie tekstów marketingowych. Należy jednak podkreślić, że tego rodzaju formaty nie bazują na żadnych szablonach. Nie da się bowiem znaleźć w sieci gotowych wzorów, w które copywriter wstawi jedynie konkretne informacje i otrzyma interesującą treść. Żadna formuła nie okaże się też pomocna, jeśli proces researchu nie był odpowiednio wnikliwy. Aby dany schemat mógł zadziałać, konieczna jest dokładna znajomość promowanej marki i jej oferty oraz grupy docelowej. Dzięki temu czytelnik zostanie zachęcony chwytliwym nagłówkiem, a podczas lektury doceni spójną konstrukcję tekstu. 

AIDA

Jedną z najpopularniejszych formuł copywriterskich jest AIDA, stosowana najczęściej podczas tworzenia tekstów reklamowych. Jej nazwa to akronim powstały z słów w języku angielskim, określających wyznaczniki, jakie musi zawierać skuteczna treść sprzedażowa. Są nimi:

  • A – Attention – przykuć Uwagę
  • I – Interest – wzbudzić zainteresowanie
  • D – Desire – wywołać pożądanie skorzystania z oferty
  • A – Action – zmotywowanie do działania

Jeśli wszystkie te funkcje zostaną spełnione przez tekst, najprawdopodobniej jego odbiorca odpowie oczekiwanym działaniem – skorzysta z usługi, zakupi produkt, zapisze się do newslettera czy odwiedzi witrynę. 

PPPP

Nieco unowocześnioną i zmodyfikowaną wersją formuły AIDA jest 4P. Ten schemat także odnosi się do treści marketingowych i składa się z czterech kroków. Do etapów tych należą:

  • Promise – złożenie obietnicy
  • Picture – kreowanie wizji
  • Proof – udowodnienie zasadności decyzji zakupowej
  • Push – nakłonienie do działania

W przypadku tej metody istotne jest zastosowanie nie tylko języka korzyści, ale też wywołanie odpowiednich emocji. Aby uwiarygodnić forsowaną tezę, copywriter powinien odwoływać się także do statystyk. Ogromne znaczenie ma ponadto umiejętnie redagowane Call To Action. 

PODO

Kolejnym schematem, ułatwiającym pracę copywritera, jest formuła PODO. Jej nazwa to z kolei akronim od słów:

  • PROBLEM
  • OBIETNICA
  • DOWÓD
  • OFERTA

Prezentuje ona dość powszechny cykl, rozpoczynający się od wskazania czytelnikowi określonego problemu. Kolejnym krokiem jest złożenie obietnicy, że niedogodność ta zostanie rozwiązana za pośrednictwem reklamowanych usług lub produktów. Na poparcie tej deklaracji należy przedstawić ofertę. 

PRZYKŁAD:

Od dawna działasz w mediach społecznościowych, ale Twoje profile nie zyskują na zasięgach? Doświadczone copywriterki z Ula tekstów przejmą nad nimi pieczę, profesjonalnie kreując Twój wizerunek w sieci. Zajrzyj na ultekstow.pl, aby poznać naszą ofertę oraz marki, z którymi dotychczas pracowałyśmy. 

Kompleksowe podejście do tworzenia treści kluczem do sukcesu w marketingu

Istnieje oczywiście dużo więcej formuł copywriterskich niż te przedstawione powyżej. Warto je znać, aby łatwiej zyskać zainteresowanie odbiorców i zapaść im w pamięć. Korzystając z tych schematów copywriter nie może oczywiście zapominać, że najważniejsze jest indywidualne traktowanie wszystkich klientów. Każda współpraca wymaga profesjonalizmu i kreatywności.

Magda Bebel