Pamiętaj o właściwym postawieniu przecinka

Po zwrocie adresatywnym np.: Szanowna Pani, Dzień dobry,… – stawiamy przecinek, a dalszą część zdania piszemy od wiersza poniżej zaczynając małą literą.
Po zwrocie kończącym np.: Pozdrawiam, całuję, Z wyrazami szacunku,… przecinka się nie stawia.

Nigdy nie zaczynaj maila od słowa „Witam”

Ta forma oznacza wyższość nadawcy nad odbiorcą. Jeżeli piszemy do kogoś z szacunkiem, powinniśmy zacząć od zwrotu grzecznościowego. Np.: Szanowna Pani…

Po tych skrótach nie stawiamy kropki

Jeżeli skracamy wyraz lub tytuł osoby, którego ostatnią literą skrótu jest ostatnia litera słowa np.: doktor = dr – wówczas nie stawiamy po nim kropki.

Użycie średnika

Średnik jest znakiem mocniejszym od przecinka, ale słabszym od kropki: średnik może oddzielać jedynie wypowiedzenia równorzędne logicznie i składniowo. Przecinek nie wszędzie pasuje lub może powodować stworzenie zbyt długiego zdania, a kropkę niekiedy zmienia sens. Średnik jest rodzajem wewnętrznej kropki, po której można kontynuować ten sam wątek. Np.: „Ludzie są jak liście, którymi wiatr ciska; gdy rzuci je na trawnik, leżą na trawniku, a gdy rzuci w błoto – leżą w błocie…”

Zachowuj odstępy, twórz śródtytuły

Pisząc artykuł, osobne wątki rozpoczynaj akapitem. To nada treści przejrzystości. Warto go również podzielić na osobno zatytułowane części. Śródtytuły pomogą czytelnikowi odnaleźć fragment, który najbardziej ich interesuje.

Wypunktuj ważniejsze informacje

Jeśli chcesz podkreślić znaczenie pewnych informacji, postaraj się je wyróżnić, na przykład poprzez wypunktowanie. Bardziej przykują uwagę, a w zwięzłej formie, łatwiej zapadną odbiorcy w pamięć.

Odbiorca najpierw patrzy na tytuł

Jeżeli wiesz, jak ważne do wyszukania Twojej strony i Twoich treści jest SEO, pamiętaj, że czytelnik patrzy najpierw na tytuł. Dobrze, jeśli zawiera on słowo kluczowe, ponieważ zwiększy to szansę na odnalezienie tekstu i przyciągnięcie uwagi odbiorcy.

Specjalistyczny żargon, tylko dla branżowych odbiorców

Jeżeli chcecie zaciekawić odbiorców jakimś zagadnieniem i kierujecie tekst do ludzi, którzy dopiero zgłębiają ten temat – unikajcie branżowego języka. Tekst, aby był interesujący musi być jasny i zrozumiały.